Awapuni Gold Cup Winners

The Awapuni Gold Cup was first run in 1915 (not run in 1942-1945). It is notable for the fact it has been won by many of New Zealand's most famous racehorses. These horses have gone on to become Hall of Fame horses and win major races including the Japan Cup. They include Desert GoldRedcrazeMainbraceGrey WayBalmerinoLa MerShow GateHorlicksNightmarch and KindergartenDesert Gold and Sir Slick have won the race three times. 

 

Year

Horse

Owners

Age

Weight

Jockey

Time

1915

Chortle

 A B Williams

5

8 13

B Deeley

 

1916

Desert Gold

T H Lowry 

8 4 

J O'Shea 

 

1917

Desert Gold

T H Lowry

8 12 

J O'Shea 

 

1918

Desert Gold

T H Lowry

9 0 

J O'Shea 

 

1919

Sasanof

W G Stead

8 6 

H Gray

 

1920

Amythas

F S Easton 

8 6 

A J McFlinn 

 

1921

Sasanof

W G Easton

9 2 

H Gray 

 

1922

Marqueteur

F Besley 

9 2 

R S Bagby 

 

1923

Thespian

G M Currie 

9 0 

P Rayner 

 

1924

Ballymena

H A Knight 

8 6 

M McCarten 

 

1925

Suggestion

W E Bidwell 

9 0 

H Gray 

 

1926

Rapine

A B Williams 

9 2 

R Reed 

 

1927

Commendation

W H Galsford 

8 6 

L G Morris 

 

1928

Star Stranger

A B Williams 

9 2 

R Reed 

 

1929

Rapier

G G Holmes 

9 2 

F Voight 

 

1930

Vertigern

C Elgar 

9 2 

A E Ellis 

 

1931

Nightmarch

A Louisson 

9 2 

R Reed 

 

1932

Nightmarch

A Louisson

9 2 

A E Ellis 

 

1933

Autopay

Aitken and Wood

9 2 

L G Morris 

 

1934

Silver Ring

Estate of D Fraser 

9 0 

G Humphries 

 

1935

Silver Ring

A H Walton 

9 2 

G Humphries 

 

1936

Greek Shepherd

E Hay 

8 4 

L J Ellis 

 

1937

Wild Chase

Sir Charles Clifford 

8 6 

A E Ellis 

 

1938

Stretto

A J McGovern 

8 11 

P Atkins 

 

1939

Beaupartir

T H Lowry 

8 4 

H N Wiggins 

 

1940

Beau Vite

R Stewart 

8 6 

B H Morris 

 

1941

Kindergarten

E N Fitzgerald 

8 4 

H N Wiggins 

 

1946

Langue Dor

E F Ward 

8 12 

V J Sellars 

 

1947

Beau Le Havre

M Jas Nash 

8 4 

W Connor 

 

1948

Voltaic

H C Collinson 

9 0 

G R Tattersall 

 

1949

Lord Manna

 E J Kirkwood

9 2 

W J Broughton 

 

1950

Beaumaris

J S Shaw 

8 4 

C T Wilson 

 

1951

Mainbrace

Dr T C Fraser 

8 6 

G F Hughes 

 

1952

Hutton

Hon W S Goosman 

9 0 

J W Harris 

 

1953

Gendarme

Hon W S Goosman 

8 4 

W R Hooton 

 

1954

Golden Tan

G W Hartstone

9 2 

J Garth 

 

1955

Redcraze

J R Bradley 

9 0 

V J Sellars 

 

1956

Syntax

S H Walker 

8 6 

N B Holland 

 

1957

Berne

Sir Thomas Duncan 

9 2 

J T Anderson 

 

1958

Bridie

H & P McCarvill 

8 11 

J T Anderson 

 

1959

Picaroon

D N Lane 

9 0 

J T Anderson

 

1960

Picaroon

D N Lane 

9 2 

J T Anderson 

 

1961

Ilumquh

A C Williams 

9 2 

V R Coley

 

1962

KEY

TC Lowry

3

8 1

C A Bowry

2.02.80

1963

MOY

WM Angus

5

8 13

C A Bowry

2.05.60

1964

TATUA

MH Tim

4

9 0

G R Edge

2.07.20

1965

ROYAL DUTY

D Di Mattina & G Tesoriero

4

8 0

L McCutcheon 

2.13.15

1966

PALASADE

AT Ottrey

4

9 2

RJ Skelton

2.02.80

1967

TERRIFIC

Dr A McGregor Grant

4

9 0

GF Hughes

2.04.60

1968

IMPETUS

GA Mitchell

3

8 4

AT Jones

2.03.60

1969

AQUARELLE

JN Mooney

4

8 11

JA Messent

2.05.60

1970

BARDELL

I Robinson

4

9 0

BF Andrews

2.04.60

1971

GAME

TC & Mrs TC Lowry

7

9 2

RB Marsh

2.02.80

1972

YOUNG IDA

JHT Duncan

3

8 1

HN Rauhihi

2.01.40

1973

YOUNG IDA

JHT Duncan

4

8 11

HN Rauhihi

2.03.40

1974

SHOW GATE

GB Thompson

4

56

RB Marsh

2.11.80

1975

HIGH BING

TH Knowles

7

58

GA Phillips

2.04.40

1976

GREY WAY

PG South

5

58

RJ Skelton

2.00.20

1977

BALMERINO

RK Stuart

4

57

MR Campbell

2.03.40

1978

LA MER

Estate L Alexander

4

56

DH Harris

2.03.20

1979

REGAL BAND

JP & Mrs MP O’Shea

5

56.5

GA Phillips

2.15.00

1980

SERENDIPER

WL & Mrs Sullivan

6

58

CP McNab

2.03.10

1981

MUN LEE

DJ Gordon

6

56.5

DM Walsh

2.01.40

1982

THE TWINKLE

Denis Bro

6

56.5

AK Robinson

2.02.00

1983

COMMISSIONAIRE

Mrs ME Ansford

5

58

JA Cassidy

2.02.94

1984

COMMISSIONAIRE

Mrs ME Ansford

6

58

JA Cassidy

2.03.10

1985

CARIERE

JW Morris

5

56.5

RS Dye

2.04.30

1986  

ABIT LEICA

Mesdames AM Dymond & CD Smith

5

58

DM Walsh

2.01.53

1987

LACKA REASON

Mrs MF Browne

6

58

G A Phillips

2.10.53

1988

HORLICKS

GW De Guchy

4

58.5

LA O’Sullivan

2.05.80

1989

THE PHANTOM

GHC Kain & JL Lawerence

3

53.5

MT Coleman

2.03.58

1990

GREY PHILAE

CT Rush

4

57

MC Lyndon

2.04.70

1991

FUN ON THE RUN

 A Dennison, J Lee, M Short & T Taylor

5

56.5

DM Walsh

2.02.90

1992

SEAMIST

AG & Mrs BJ Wigley

5

56.5

TK Allan

2.04.91

1993

CALM HARBOUR

PRT Thorburn

4

57

DP Smith

2.02.44

1994

STRATEGIC

RD Sothey, JL Swanson & AW Wilkinson

7

58

DP Smith

2.04.04

1995

KAY ROW

DP & Mrs KC Fleming

8

56.5

J Walker

2.10.05

1996

SAPIO

PJ & Mrs SL Kay

5

58

B Hibberd

2.08.47

1997

INTERVAL

TA Green, Mrs LM Lusty & TJ McKee

4

57

LC Rutherford

2.09.02

1998

MAGNET BAY

Mrs GJ Stevens

7

58

PD Johnson

2.04.29

1999

EMERALD

JW Campin

5

56.5

MC Sweeney

2.00.74

2000

CRUSEIRO

JD, LD & Mrs Georgetti

7

57

J Walker

2.09.93

2001

CRONUS

RA & Mrs ME Dixon

8

58

VA Colgan

2.02.19

2002

CENT HOME

JN Wallace

6

58

DJ Walker

2.05.55

2003

MAZE

Mrs VM Langsford

4

56

GJ Grylls

2.04.60

2004

DISTINCTLY SECRET

DC Ellis, KT O’Donnell, WR Schwamm & MA Shorter

5

58

OP Bosson

2.02.52

2004

IRISH ROVER

E Carson & BJ McCahill

6

58

DJ Walker

2.02.52

2005

 DISTINCTLY SECRET 

DC Ellis, K Fenton-Ellis, KT O’Donnell, WR Schwamm & MA Shorter 

6

58

JS Bullard

2.02.85

2006

TUSKER

BS Henderson

4

56

DM Walsh

2.02.13

2007

SIR SLICK

BN Brown & GA Nicholson

5

59

BS Herd

2.01.37

2008

SIR SLICK

BN Brown & GA Nicholson

6

59

BS Herd

2.03.62

2009

MACO’REILLY

 PK Cutts, KJ Donovan, BA McCarrison & RG Powley

5

59

HS Tinsley

NTT

2010

SIR SLICK

Mrs FB Crimmins & GA Nicholson 

6

58

ST Collett

2.01.55

2011

HOLD IT HARVEY

MR Shepherd

6

57

JS Bullard

2.01.72

2012

RIOMORAL

HGW & Mrs KL McQuade & CJ Solomon

5

55.5

PJ Turner

2.02.58

2013

BETTER THAN EVER

Tang Weng Fei

6

58

HS Tinsley

2.02.43

2014

SORIANO

Miss D Howell

4

53.5

NG Harris

2.05.06

2015

IAMISHWARA

AK & Mrs N Kaye

5

58

LJ Allpress

2.04.04

2016

MAYGROVE

JML Bloodstock & P W O'Rourke

5

57

M Cameron

2.09.68

2017

SAMPSON

Mrs LA Mathews & Mrs J Street

7

56

BR Jones

2.06.51

2018

 

 

 

 

 

 

2019

 JACKSSTAR

 Mrs C A & P M Algie, Mrs C & R Wilkie

 8

 55

 C Johnson

 2.02.03

2020

Did not run

 

 

 

 

 

2021

BEAUDEN

Mrs J L Egan

6

56

R Elliot

2.07.12